04 Φεβρουαρίου 2018

Το νικηφόρο του

σερί συνέχισε το τμήμα χάντμπολ του Απόλλωνα στην Β’ εθνική με 36-24, κόντρα στον συνονόματο και ισόβαθμο μέχρι σήμερα, Απόλλωνα Σταυρούπολης στον τελευταίο αγώνα του πρώτου γύρου του ομίλου, βγαίνοντας παράλληλα και πρωταθλητής χειμώνα.

Οι «κοκκινόμαυροι» ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα ξεκίνησαν το παιχνίδι μένοντας αρκετά κοντά στους αντίπαλους τους για τα πρώτα δεκάλεπτα και για το 5-4. Από το σημείο εκείνο και ύστερα ανέβασαν τον ρυθμό τους, δημιουργώντας απόσταση ασφαλείας, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 18-9.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Πόντιοι το μόνο που έκαναν ήταν να κρατήσουν την διαφορά, κερδίζοντας ένα πολύ σημαντικό αγώνα μένοντας πρώτοι στην βαθμολογία.

Στην επόμενη αγωνιστική οι Πόντιοι παίρνουν την νίκη άνευ αγώνος, μιας και ο Δίας Πολίχνης δεν μετέχει στο πρωτάθλημα την φετινή περίοδο.

Στα θετικά του αγώνα η πολύ καλή σχέση μεταξύ των δυο συλλόγων με τον αγώνα να κυλάει σε μια όμορφη ατμόσφαιρα.

Σκορ πεντάλεπτων 3-2, 5-4,9-4,13-5,16-5,18-9(ημ.) 20-12,24-24, 27-17,30-20,33-23 και 36-24(τελικό).