23 Ιουλίου 2017

Με το μυαλό τους να είναι σε δυο διοργανώσεις τα παιδιά του Απόλλωνα κατέκτησαν πριν από λίγη ώρα την πρώτη θέση στο 6ο καλοκαιρινό τουρνουά χάντμπολ που έγινε στον Μαραθώνα, κερδίζοντας στον μεγάλο τελικό τον ΑΟ Άνοιξης.

Η διοργάνωση ξεκίνησε με τους αγώνες ομίλων, με τους Πόντιους να αντιμετωπίζουν στον όμιλο τους την universe of Cyprus, τον ΓΑΣ Κιλκίς και τους Θρακομακεδόνες.  Στον πρώτο αγώνα οι Πόντιοι, αν και πάλεψαν γνώρισαν την ήττα από την ομάδα της Κύπρου με 2-1 στα σετ και επιμέρους σκορ  18-14, 12-24 και 54. Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας αν και η ομάδα του Κιλκίς προσπάθησε να βάλει εμπόδια τελικά οι «κοκκινόμαυροι» πήραν την πρώτη νίκη στο τουρνουά με 2-0 σετ και σκορ 23-22  και 20-17. Ο τρίτος αγώνας στην διαδικασία των ομίλων δεν έγινε ποτέ μιας και η ομάδα των Θρακομακεδόνων δεν μπήκαν ποτέ στον αγωνιστικό χώρο με την νίκη να πηγαίνει στον Απόλλωνα με 2-0 σετ και μαζεύοντας συνολικά 6 βαθμούς.

Στους προημιτελικούς οι Πόντιοι βρήκαν απέναντι τους τον ΓΣ Δράμας που κέρδισαν  σχετικά εύκολα με 2-0 σετ και επιμέρους σκορ 18-19 και 10-23 παίρνοντας το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό.

Στον μεγάλο τελικό απέναντι στους διοργανωτές της ΑΟ Άνοιξης, τα παιδιά του Απόλλωνα τα έδωσαν όλα, κατακτώντας μια σπουδαία νίκη και συνάμα το δεύτερο τρόπαιο στα φετινά καλοκαιρινά τουρνουά χάντμπολ.

Σε λίγες ώρες οι «κοκκινόμαυροι» αθλητές πέφτουν στην μάχη για την τελική φάση του πρωταθλήματος (Final 4)