11 Φεβρουαρίου 2018

Νέα επιτυχία σημείωσε

το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα και μάλιστα εντός έδρας, επικρατώντας με 73-70 της δυνατής φέτος ΧΑΝΘ.

Οι «κοκκινόμαυροι» του κ. Γεωργιάδη, από το πρώτο λεπτό έδειξαν ότι ήθελαν όσο τίποτα άλλο την νίκη κόντρα στην ΧΑΝΘ, μένοντας από την αρχή μπροστά στο σκορ. Στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, οι Πόντιοι ήταν μπροστά με 20-18. Στην δεύτερη περίοδο, αν και προσωρινά οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω στο σκορ, γρήγορα οι παίκτες του Απόλλωνα επανέφεραν το σκορ υπέρ τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 37-34.

Στην επανάληψη οι Πόντιοι πάτησαν το γκάζι εκτοξεύοντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα για το 55-41 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι παίκτες της ΧΑΝΘ επέστρεψαν και έκαναν το παιχνίδι μάχη , με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στους «κοκκινόμαυρους» με 73-70.

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-34,55-41,73-70

Απόλλων (Γεωργιάδης- Κεσίδης) Αποστόλου 20(5), Μυθίλλου 18(3), Σταματέλος 17(4), Κουκουλίδης, Καλαμπόκης, Κιώτης, Χασιώτης, Τσουτσούκας , Ανδεάδης, Χατζίδης 10, Στυλιανίδης 5(1), Σπυρόπουλος 3.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης) Παπαζούδης, Ακεψιμαϊδης 8(2), Ζιάκας 11(1),Θωμαϊδης 11, Γεωργάκης 15, Πέτροβιτς 23(4), Κουτσοκώστας, Βλαγκόγιας, Ζαμπάκης .