11 Μαρτίου 2018

Σε ένα παιχνίδι για γερά νευρά και αρκετές ανατροπές, οι γυναίκες του Απόλλωνα ηττήθηκαν εκτός έδρας από την ΑΕ Πυλαίας με 54-57 και έτσι μπήκε φρένο στα νικηφόρα αποτελέσματα που τρέχει το τελευταίο καιρό το τμήμα των Ποντίων.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μένουν αρκετά κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορούν να πάρουν διαφορά, με τις Πόντιες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με το ισχνό 11-12. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30-29.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα η κατάσταση δεν άλλαξε σε κανένα σημείο, με τις δυο ομάδες να μένουν αρκετά κοντά στο σκορ και με τον Απόλλωνα να κάνει αυτός την ανατροπή στο τέλος της τρίτη περιόδου με 41-42. Στην τέταρτη περίοδο οι ομάδες κονταροχτυπήθηκαν για το ροζ φύλλο αγώνα, όμως οι γηπεδούχες κατέκτησαν την νίκη με 57-54.

Επόμενος αντίπαλος για τις γυναίκες του Απόλλωνα την επόμενη εβδομάδα είναι ο Πιερικός Αρχέλαος.

Δεκάλεπτα: 11-12, 30-29, 41-42 και 57-54.

ΑΕ Πυλαίας(Λίτσου- Γιάνναρος) Πετρίδου 2, Μπαλλά 4, Λάλλου, Σταμπή 6, Καραμπατζάκη 16, Κατσαμούρη 2, Παπαρδέλα 8, Κοκκίνου, Τζήμου 13(2), Βατσιτσίδου 6(2).

ΜΓΣΚ Απόλλων (Γκογκάκης- Καρακασίδου): Ιγγλέζου, Αντωνιάδου 5(1), Τσίσου 8(1), Παλλάνη 7, Ακσεχέρογλου 5, Διαμαντίδου, Οικονόμου 21(3), Καϊμακτσή 6, Παπαρέντη.