18 Μαρτίου 2018

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Απόλλωνα, επικρατώντας άνετα του Πιερικού Αρχέλαου με 71-58.

Οι «κοκκινόμαυρες», αν και στα πρώτα λεπτά του αγώνα έμειναν κοντά στο σκορ με τις αντίπαλες τους, στα μισά της πρώτης περιόδου πάτησαν το γκάζι, δημιουργώντας αποστάσεις ασφαλείας για το 16-6. Στην δεύτερη περίοδο, με περίπου ίδιο τέμπο, έμειναν άνετα μπροστά στο σκορ για το 30-16.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ροκανίσουν την απόσταση, φτάνοντας σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά για το 55-46. Κάπου εκεί η χαλάρωση από πλευράς Απόλλωνα έλαβε τέλος, με τις Πόντιες να ανάβουν και πάλι τις μηχανές, κερδίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 71-58.

Δεκαλεπτα: 16-6, 30-16, 55-46, 71-58

ΜΓΚΣ Απόλλων:(Γκογκάκης-Καρακασίδου) Ιγγλέζου 18(3), Ευσταθίου, Οικονόμου 6, Τσίτσου 14(1), Παλλάνη 3(1), Αντωνιάδου 3, Ακσεχέρογλου 4, Σιφναίου 9, Διαμαντίδου 4, Καϊμακτσή 6(1), Παπαϊώννου, Παπαρέντη 4.

Πιερικός Αρχέλαος:(Τσιρογιάννη) Λεκάι, Καρατάσιου 9(3), Δαβιτίδου, Μουστακίδου 10, Ζουγκουρίδου 9(1), Φλώρου 19, Λάππα 1, Δημητριάδου 4, Γκρίτζαλη 6.