02 Απριλίου 2018

Την νίκη, που σημαίνει παράλληλα και την οριστική σωτηρία στην κατηγορία, πανηγύρισε το αντρικό τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα επικρατώντας του αδύναμου και ουραγού στην βαθμολογία Ορφέα Νέου Σκοπού με 79-46.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πόντιους να βάζουν από το πρώτο κιόλας λεπτό τον ρυθμό του αγώνα και σταδιακά να δημιουργούν αποστάσεις από τους αντιπάλους τους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 28-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κοκκινόμαυροι» αύξησαν την διαφορά τους για το 46-27.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έφτασαν την απόσταση σε διαφορά τριάντα και πλέον πόντων για το 67-33. Με το παιχνίδι να έχει κριθεί από νωρίς οι παίχτες του Απόλλωνα απλά διαχειρίστηκαν το σκορ για το τελικό 79-46.

Επόμενος αντίπαλος για τους Πόντιους στις 22/4 ο Μαντουλίδης εκτός έδρας.

Δεκάλεπτα: 28-17,46-27, 67-33, 79-46

ΜΓΣΚ Απόλλων :(Γεωργιάδης- Κεσίδης)Αποστόλου 18(4), Σταματέλος 8, Ανδρεάδης 2, Σπυρόπουλος 4, Κουκουλίδης 8(1), Καλαμπόκης 5, Μαχαιριανάκης 16(1), Κιώτης 12(1), Χατζίδης 2, Χασιώτης 2, Τσαματάνης 2.

Ορφέας Νέου Σκοπού:(Σίσκος) Καραμπατζάκης 1, Γεωργόπουλος 5, Δροσινός, Χατζής 13, Αχτσής 3(1), Θεοδωρόπουλος 1, Καρακάσης 3(1), Γάτος 13, Σίμος 6, Καντσουρίδης 1, Φραντσέσκος.